Analiza danych numizmatycznych

Historia pieniądza nie jest tak długa jak historia ludzkości. Wymiana towarów była głównym czynnikiem, który spowodował, że w VII wieku p.n.e. narodziła się idea monet. Na początku wymiana towarowa było dokonywana na zasadzie towar za towar. Rozwój cywilizacyjny oraz zróżnicowanie wartości danych towarów np. zboża w czasie głodu czy suszy, doprowadziło do rozpowszechnienia monet.

Monety dają nam tak ogromną wiedzę historyczną, że została stworzona osobna dzienna nauki — Numizmatyka — zajmująca się historią pieniądza.

Podstawowym zadaniem numizmatyki jest kolekcjonowanie, klasyfikowanie i datowanie monet, analiza znaków menniczych połączona z analizą ikonograficzną, ustalanie kręgu użytkowników danych monet, zdefiniowanie dodatkowych funkcji monet, wytłumaczenie oraz interpretacja faktów czy procesów dziejowych. My chcemy wzbogacić wiedzę o monetach za pomocą wnioskowania statystycznego. W tym celu 19 marca udaliśmy się do Poznania, gdzie zostaliśmy zaproszeni przez Zbigniewa Bartkowiaka do współpracy przy publikacji dotyczącej znalezisk monet na obszarze powiatu inowrocławskiego. Głównym celem spotkania było utworzenie bazy danych. Otrzymaliśmy również dostęp do niedawno znalezionego zeszytu nauczyciela Trąpczyńskiego, który spisywał monety znalezione przez jego uczniów. Oto kilka zdjęć z naszej wyprawy:

Poznań 03 2011 / foto 1 Poznań 03 2011 / foto 2

Na podstawie otrzymanych materiałów stworzymy bazę danych, którą następnie poddamy analizie statystycznej. W początkowej fazie skupimy się na graficznej analizie danych, co pozwoli wyznaczyć dalsze kierunki analizy. Jednym z celów jest zbadanie reprezentacyjności danych na podstawie przeanalizowanych już znalezisk z okresu średniowiecznego i antyku, a następnie zbadanie nowszych, nieanalizowanych jeszcze znalezisk.

Na tej stronie będziemy publikować kolejne informacje związane z naszym projektem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*